OSTRAVSKÉ BUCHARY
OSTRAVSKÉ BUCHARY jsou postupovou přehlídkou amatérského činoherního a hudebního divadla v Moravskoslezském kraji, která je začleněná do celorepublikové postupové přehlídky Divadelní Piknik Volyně. Ta je koncipována jako celostátní soutěžní přehlídka amatérských divadelních souborů dospělých, které ve své inscenační praxi reflektují zákonitosti divadla jako uměleckého druhu a jejichž adresátem je dospělé publikum. Pořadatelem přehlídky je Divadlo DEVÍTKA, z pověření Nipos-Artama. Místem konání je Kulturní dům v Ostravě-Michálkovicích.
Divadelní Piknik Volyně, celostátní přehlídka amatérského činoherního a hudebního divadla se kvůli výstavbě obchodního centra na zahradě původního festivalového působiště přesouvá v roce 2025 do Ústeckého kraje, konkrétně do Mostu.
Cíle přehlídky
Přehlídka umožňuje amatérským divadelním souborům vystoupit v odpovídajících divadelních podmínkách a vzájemně se hodnotit, vzdělávat se a inspirovat. Odborná divadelní veřejnost a porota zde může objevovat divadelní talenty a dále s nimi pracovat a rozvíjet je. Přehlídka tak udržuje kulturní povědomí obyvatel, podporuje lásku k divadlu a umění, která se může dále rozvíjet. Rozšiřuje kulturní rozmanitost a podporuje kulturní tradice a povědomí občanů regionu.
V průběhu přehlídky probíhají rozborové semináře s lektory, zabývající se především zhodnocením a rozborem použitých metod, výběru textů, témat při realizaci představení, hodnocení inscenace a hereckých výkonů. Součástí seminářů jsou i diskuse s reflexí diváků. Diváci tak mají možnost porovnat své názory na představení s hodnocením odborné poroty a aktivně se podílet na rozboru předvedených inscenací.
Přínosy a efekty dle cílové skupiny
Amatérská divadla – možnost setkání amatérských divadel na krajské přehlídce, vyměňovat si zkušenosti, získávat inspirace, doporučení a rady od profesionálů, výchova mladých talentů, pozitivní využití volného času. Na přehlídce vystupují i soubory s vlastní autorskou tvorbou, což ve spolupráci s odbornou porotou umožňuje rozvoj a podporu těchto nových autorů.
Občané – obohacení kulturního života, možnost nekonzumního trávení volného času pro bezdětné, rodiny s dětmi, seniory, zdravotně postižené (bezbariérový přístup). Možnost zúčastnit se odborných seminářů a aktivně se zapojit do diskusí a hodnocení představení. Jedinečná možnost diskuse s odbornou porotou, kterou v běžném životě nezískají. Pro zajištění občerstvení dlouhodobě spolupracujeme s organizací Mental Café z.s., zaměstnávající osoby s postižením, což umožňuje setkávání veřejnosti s těmito osobami v rolích baristů na běžných místech a v běžných životních situacích a bourání předsudků s tím spojených.
Studenti - od roku 2024 spolupracujeme se SUŠ Ostrava, jejíž studenty aktivně zapojujeme v rámci oborové praxe do dění na přehlídce pro pořízení kompletní fotodokumentaci přehlídky. V roce 2025 se zapojili i studenti VOŠ Mediální tvorby Ostrava pro výpomoc s propagací, publicitou na internetu, psaním článků a reportáží o přehlídce.
PROČ NÁZEV BUCHARY?
Jiří Sekáč: Název má symbolizovat hrdou svéráznost Ostravského regionu, jeho mohutnost, monumentálnost (nejen dolní oblast Vítkovice – památka UNESCO), údernost a rozvoj, jež v regionu počala šachtami, hutěmi a strojírnami… těžkou prací místního obyvatelstva, má vyjadřovat pracovitost lidí regionu, kteří umí nejen poctivě pracovat, ale i kulturně žít, divadelně tvořit, a bavit se…. (jeden ze slangových nářečových výrazů – bavit se, smát se, řechtat se je "buchat se"…) Tak ať se všichni při Ostravských bucharech baví!!!
Marcel Stejskal: Buchary však také mohou evokovat například boxerské rukavice a ring, tedy tvrdý, ale férový boj o vítězství.